NOVĚ U NÁS NALEZNETE

Krmivo a konzervy pro psy značky BELCANDO. Rozšířili jsme nabídku krmiv o tuto značku.

U nás také naleznete kvalitní krmivo a granule PROPLAN. To nejlepší pro vaše psi a kočky.

Naší prodejnu jsme pro vás rozšířili o prodej krmiv pro rybáře

O rybách

Výtěry ryb – rozmnožování

Ryby jsou děleny na živorodé(viviparní ) a na vejcorodé (Ovoparní).
Snad každý akvarista začínal s rybkami, které jsou nenáročné na chov a odchov. Hlavně škála barev a tvarů je zde dost bohatě zastoupená. Tak zvané živorodky např.  živorodka duhová (Poecilia reticulata), živorodka ostrotlamá (Poecilia sphenops), mečovka zelená (Xipophorus heleri).
Tyto druhy jsou dobrým základem každého začínajícího akvaristy. Pokud se zaměříme na jejich chov, postačí k tomu nádrž o objemu cca 50 litrů, do které umístíme nejvýše pět až šest párů. Zde budeme hovořit o takzvané chovné skupině. Ze zkušenosti vím, že je lépe nasazovat více samic na jednoho samečka. Chovná skupina může mít při velkochovu až padesát jedinců, ale nádrže jsou v průměru 200 až 300 litrů. Samice převažují počtem proto, aby samec měl výběr a nedocházelo k uhonění samice a následnému úmrtí (exitu). Akvária v pěstírnách nejsou zarostlá jak popisují knihy různých autorů, ale jsou čistá pro jednoduchou manipulaci a hlavně pro zachování čistoty a přehlednosti.
V domácích podmínkách je dobré mít akvárium částečně zarostlé pokud nemáme tolik času k pozorování. V takto zarostlém akváriu se vždy najde dostatek úkrytů pro rybí potěr.
Chtěl bych Vám být nápomocen a poradit jak chovat ryby, které jste si vybrali, ale hlavně aby jste je také dokázali rozmnožit a odchovat.

V minulosti se odchov některých ryb, které byly na našem trhu, dařil velmi dobře chovat a odchovat, protože šlo o ryby jak se říká jednoduché. Jednalo se především o rody : Vrubozubcovití (Cichlidae), Labyrintkovití (Belontiidae), Pančeřničkovití (Callichthydae), Kaprovití(Cyprinidae), Živorodkovití (Poecilidae), Tetrovití(Chracidae).

Hodně kolegů akvaristů, své techniky rozmnožování a odchovu nenosí na trh, ale to není dnes už nutností.
V dnešní době vznikly a vznikají velkopěstírny akvarijních rybek, tak, že se domácí odchov v malých podmínkách bytu moc nevyplatí. Byl to trh, který utajoval co se utajit dalo.

Vezměme například odchov Neonky obecné (Pracheirodon innesi). V každé knize je napsáno jakou má mít tahle rybka vodu, jaké má voda mít hodnoty, kdy rybku nasadit do tření atd. Ruku na srdce, poradil Vám obchodník nebo někdo, kdo se odchovem zabýval, jak na to ? Jsem přesvědčen že nikoliv.
Publikace staršího data se ani nezmíní jak takovou vodu(vývojová voda) připravit a namíchat. Maximálně odkazovali na katex a anex, ale jen málo kdo věděl, co to vlastně je, a kde to obstarat. Přitom takzvaná neonková voda šla namíchat prakticky tím nejjednodušším způsobem, o kterém se zmíním také.
Má publikace se bude zabývat vždy jen jedním rodem a druhem, ale o to podrobněji. Možná se zvedne vlna odporu proti takovému postupu, hlavně mezi těmi zatvrzelejšími, ale věřte, že není problém proč tyhle poznatky tajit. Začínající fandové tohoto oboru, jakým je akvaristika, to určitě ocení.

Nakonec bych Vám chtěl sdělit, ať se nenecháte odradit, třeba že nebudou úspěchy okamžité, ale akvaristika je už taková. Jde přece o vědní obor a v každém takovém oboru jde o poznávání. Stává se, že někdy něco přeskočíte a nebo chcete na něčem ušetřit, to se potom nevyplácí a vrátí se to jako bumerang.

Prozatím se šetření a obcházení pravidel nikdy nevyplatilo.
Na závěr mi dovolte, abych vám popřál mnoho úspěchů, ale hlavně radosti, protože rybí říše pro své tvary a barvitosti je prostě nádherná a zaslouží si obdiv nás všech.